Pokazy chemiczne w klasie 3c

2023_03_pokazy_chemiczne_10

Pokazy chemiczne w klasie 3c odbyły się 24 marca pod kierunkiem nauczyciela chemii i fizyki Pani Marzeny Sagan. Były związane z wcześniejszą lekcją o Marii Skłodowskiej -Curie. Wprowadzeniem w świat chemii była zabawa z barwnikami, w efekcie której dzieci otrzymały kolorową tęczę na talerzu.  Kolejne zadanie,  które  też doprowadziło do otrzymania  tęczy, polegało na wlewaniu do cylindra kilku różnie zabarwionych roztworów cukru  o coraz mniejszym stężeniu w taki sposób, aby roztwory się nie mieszały.  Uczniowie wyznaczali też odczyn roztworu ( zasadowy, kwaśny i obojętny) przy użyciu papierka uniwersalnego  i za pomocą naturalnego wskaźnika, jakim jest wywar z czerwonej kapusty. Zajęcia były bardzo ciekawe,  aktywizujące dzieci i wzbogacające o wiele ciekawostek chemicznych.  Kolejne doświadczenia  z tęczą  odbędą się na pokazach fizycznych.

Halina Gąszczyk- Zamojska