Wycieczka klasy 3a do Wieliczki i Krakowa

2023_03_krakow_10

W dniach 23-24 marca klasa IIIa była na dwudniowej wycieczce Wieliczka – Kraków. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce. Jest to jedyny obiekt górniczy na świecie, mający oryginalne wyrobiska, chodniki, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby o łącznej długości około 300 km usytuowane na 9 poziomach. Nasza trasa którą pokonaliśmy podczas zwiedzania wynosiła ponad 3 km. Duże wrażenie zrobiły ściany i bryły uformowane w szereg fałd i nacieków solnych. Zachwyciła nas też Kaplica Św. Kingi, która jest najbogatszą podziemną świątynią zawierająca okazałe i dekoracyjne żyrandole ozdobione kryształami soli. Spodobało się nam również jezioro solankowe, gdzie z głębin mroku wyłania się postać Skarbnika, dobrego ducha kopalni. W tym miejscu odbywa się nastrojowy spektakl światła i dźwięku. Dzieci wysłuchały również legendę o węgierskiej królowej Kindze, która poślubiła polskiego księcia Bolesława Wstydliwego. Wielicka kopalnia soli pełni funkcje sanatoryjne, gdyż klimat panujący w podziemiach kopalni  jest szczególnie korzystny przy leczeniu górnych dróg oddechowych. Po zwiedzeniu kopalni był czas na kupowanie pamiątek, a następnie udaliśmy się na kolację i odpoczynek do hotelu. Pomimo zmęczenia harcom nie było końca, po 24:00 udało się wszystkim usnąć. Drugiego dnia udaliśmy się na wzgórze wawelskie, z którego rozciąga się piękna panorama na Wisłę i Kraków. Zwiedziliśmy Katedrę na Wawelu, gdzie odbywały się koronacje królewskie. W podziemiach Katedry dzieci obejrzały bogato zdobione krypty polskich królów, bohaterów narodowych oraz wybitnych poetów. Ukoronowaniem wizyty w Katedrze było wejście na wieżę, gdzie znajduje się najsłynniejszy w Polsce dzwon nazwany imieniem króla Zygmunta Starego. Ze wzgórza wawelskiego zeszliśmy do tzw. Smoczej Jamy, gdzie znajduje się smok ziejący ogniem. Następnie udaliśmy się na warsztaty plastyczne do Muzeum Narodowego. Po zajęciach, na rynku Starego Miasta dzieci kupiły ostatnie pamiątki. Wycieczka była bardzo udana, dopisała nam przyjemna wiosenna pogoda i dostarczyła wielu wrażeń z pobytu.