W Krainie Rumianku...

2023_06_rumianek_30

W dniu 11 maja klasy 1a, 1b, 1d i 2c wybrały się do Hołowna do Krainy Rumianku.To bardzo ciekawe miejsce, w którym dzieci poznawały różne czynności wykonywane niegdyś przez ludzi, w czasach gdy nie było prądu czy wody z kranu. Dla dzieci okazało się to dużym zaskoczeniem. Ze skupieniem słuchały opowieści, oglądały przedmioty. Miały też okazję prać na tarze z kijanką, użyć wyżymaczki, prasować żelazkiem na węgiel, doić krowę, ubijać masło w maselnicy i skosztować masełka z chlebkiem. Uczniowie dowiedzieli się również jak powstawał chleb od cięcia sierpem i kosą, poprzez młócenie cepem, aż do wypiekania w dużym chlebowym piecu. Wielką frajdę sprawiło dzieciom samodzielne wykonywanie rogalików z marmoladą. Gotowe wypieki dzieci zjadły później ze smakiem. Wielką atrakcją okazała się przejażdżka wozem drabiniastym. Nasi uczniowie byli ogromnie zaskoczeni wieloma faktami z życia na dawnej wsi. Miłe wspomnienia z wycieczki uwieczniliśmy na zdjęciach.