Warszawa Szlakiem „Kamieni na szaniec”

2023_11_warszawa_50

20 października uczniowie klas ósmych odwiedzili miejsca związane ze znaną wszystkim lekturą. Naszą wędrówkę po Warszawie rozpoczęliśmy od Liceum im. Stefana Batorego. To piękna, stara szkoła, w której uczyli się bohaterowie przed wybuchem II wojny światowej. Z okien autokaru zobaczyliśmy gmach przy Alei Szucha i kamienicę, w której mieszkał Rudy. Zwiedziliśmy Starówkę ze znanymi pomnikami oraz podziemia Muzum Pawiak. Ulicą Długą doszliśmy do miejsca Akcji pod Arsenałem. Ulice Bielańska i Nalewki nadal istnieją a w miejscu akcji jest pamiątkowy kamień i … mnóstwo wycieczek. Na Cmentarzu Powązkowskim odwiedziliśmy kwatery wojenne, na mogiłach Zośki, Alka i Rudego zapaliliśmy znicze. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego a w nim ciekawe eksponaty z czasów okupacji Warszawy. Przewodnik ciekawie opowiadał o bohaterach i wielu wydarzeniach z lektury. Mimo deszczowej pogody – warto było poszerzyć swoją wiedzę o tych tragicznych wydarzeniach z historii naszego kraju. Po wycieczce odbyły się warsztaty twórcze, na których przedstawiliśmy sylwetki Tadeusza Zawadzkiego, Jana Bytnara i Aleksego Dawidowskiego.

Sekcja dziennikarska.