Spotkanie z Kuratorem Sądowym

kurator

Dnia 10 grudnia 2014 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z kuratorem sądowym Sądu Rodzinnego w Świdniku - Panią Joanną Bieniek.

W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca kuratora sądowego i jak wygląda codzienność w takiej pracy. Czas jest nienormowany, dwa dni w tygodniu spędza się na dyżurze w sądzie, w pozostałe dni wyjeżdża się do podopiecznych.

Pani kurator przekazała niezbędną wiedzę dotyczącą odpowiedzialności prawnej nieletnich i przypomniała, że ukończenie trzynastu lat wiąże się z odpowiedzialnością prawną za popełnione przestępstwa i wykroczenia, wymienione w Ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Uczniowie mogli dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy i jak reagować, kiedy są świadkami różnych trudnych sytuacji (np. stosowania przemocy wobec dzieci).

Spotkanie było potrzebne społeczności szkolnej. Pozytywnie wpłynęło na poczucie bezpieczeństwa i zwiększyło świadomość prawną uczniów.