Uroczyste nadanie imienia 100-lecia Niepodległości

2018_10_nadanie_imienia_136

14 października 2018 roku to ważna data w historii Szkoły Podstawowej w Kalinówce w gminie Głusk. Tego dnia odbyło się poświęcenie jej sztandaru i nadanie imienia 100-lecia Niepodległości, połączone z oficjalnym otwarciem budynku szkolnego po rozbudowie  i obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Sztandar, ufundowany przez społeczność szkolną, został poświęcony podczas mszy świętej w kościele parafialnym Matki Boskiej Częstochowskiej w Kazimierzówce. Po eucharystii, proboszcz parafii ksiądz Józef Swatowski poświęcił również nową część szkoły i tablicę, upamiętniającą uroczystość, a ufundowaną przez wykonawcę inwestycji - firmę Budimex.

Patrona szkoły w Kalinówce, "100-lecia Niepodległości", wybrali uczniowie, ich rodzice i nauczyciele, a Rada Gminy Głusk zatwierdziła te decyzję pod koniec maja tego roku. Nowa część budynku szkolnego powstała dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Trwa jeszcze budowa sali sportowej, która ma być gotowa na koniec 2019 roku.

Podczas niedzielnej uroczystości dotychczasowe prace podsumował wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz, a o rozwoju placówki w ostatnich latach i jej osiągnięciach mówiła dyrektor SP w Kalinówce Małgorzata Guellard. W nawiązaniu do patrona placówki uczniowie zaprezentowali część artystyczną, a przedstawiciele Stowarzyszenia "Nasza Szkoła", działającego przy SP Kalinówka i Rady Rodziców wręczyli statuetki "Przyjaciela Szkoły". Otrzymali je: Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, starosta lubelski Paweł Pikula, Lubelska Kurator Oświaty Teresa Misiuk, dyrektor handlowy firmy "Budimex" Marek Gromaszek i dyrektor szkoły Małgorzata Guellard. W imieniu marszałka wyróżnienie odebrał radny sejmiku wojewódzkiego Henryk Dudziak, a kuratora oświaty reprezentował wicekurator Eugeniusz Pelak. Wśród gości obecni byli również: poseł Jan Łopata, Rafał Sobiech z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, skarbnik Powiatu Lubelskiego Jadwiga Wójcik i Naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lublinie Beata Brudzisz-Janiszewska, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Lublinie Wioletta Błaziak, radne powiatu lubelskiego Anna Grzywaczewska i Urszula Paździor, prezes Lubelskiego Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego Janusz Różycki oraz przedstawiciele gminnych władz samorządowych-  wójtem Jackiem Anasiewiczem i przewodniczącym rady gminy Jackiem Smagałą.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pracownicy oświaty odebrali nagrody wójta gminy Głusk i dyrektora szkoły. Całą uroczystość przygotowali nauczyciele: Grażyna Piórkowska, Agnieszka Szydłowska, Ewa Gałaszewicz i Dawid Wąsala, wspierani przez pozostałych nauczycieli Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Niepodległości w Kalinówce.

Serdecznie podziękowania składamy wszystkim uczniom, absolwentom, rodzicom,  nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy pomogli w przygotowaniu tak ważnej dla nas uroczystości.