Loading color scheme

Wymiana polsko-niemiecka w Niemczech

2013_14_wymiana_de_28

W dniach 25-30 maja 2014 uczniowie Gimnazjum w Kalinówce wraz z uczniami z Regionale Schule „An der Prohner Wiek” w Prohn uczestniczyli w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. Projekt odbył się w Ośrodku Spotkań Młodzieży Golm w Niemczech, który oddalony jest kilkanaście kilometrów od Świnoujścia. W czasie pobytu w Kamminke uczestnicy odwiedzili cmentarz wojenny Golm, poznali historię związaną z tym miejscem oraz wspólnie pracowali przy czyszczeniu i konserwacji nagrobków. W kolejnych dniach cała grupa odwiedziła szkołę partnerską w Prohn, w której odbyło się oficjalne powitanie oraz warsztaty plastyczne, sportowe, ceramiczne i kuchenne dla uczniów. Rodzice uczniów włączając się organizację pobytu przygotowali kolację z niemieckimi smakołykami. W formie gry miejskiej w grupach międzynarodowych odbyło się zwiedzanie miasta Stralsund. Atrakcyjnym punktem programu okazało się również zwiedzanie Muzeum Historyczno-Technicznego Peenemünde, a także długi spacer brzegiem morza mimo bardzo wietrznej pogody. W programie nie zabrakło także czasu na ognisko z pieczeniem tzw. „Stockbrot”, grillowanie, grę siatkówkę, koszykówkę czy nawet polsko-niemiecką wersję zabawy „w chowanego”! Wspólne warsztaty, praca, podróżowanie środkami komunikacji miejskiej pozwoliły nie tylko umocnić relacje, które nawiązały się już w grudniu w Polsce, ale także przełamać wszelkie bariery w komunikacji w języku niemieckim! Spotkanie młodzieży odbyło się przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży, a wzięło w nim udział 15 uczniów z Polski pod opieką p. Dyrektor Małgorzaty Guellard, p. Eweliny Pelak i p. Joanny Felke oraz 15 uczniów z Niemiec pod opieką nauczycielek p. Anke Kuhn, p. Katrin Möschner i dwóch rodziców.